Kameralne przyjęcie weselne czy duże wesele?

Ślub i wesele to wydarzenia, które zawsze kojarzą się z radością, ale też sporą dawką stresu. I choć nie zmieni tego kameralność wydarzenia, to czasem warto wziąć pod uwagę niewielką imprezę dla kilku lub kilkunastu osób.

 

Wesele — duże, czy małe?

 

Nieprzypadkowo większość wesel to duże imprezy, w trakcie których spotyka się nawet setka osób z kilku różnych rodzin. Duże wesele jest synonimem bogactwa, radości, przepychu i dobrej organizacji. Znalezienie sali dla takiego wydarzenia nie jest trudne, gdyż większość z nich może pomieścić od 50 osób wzwyż. Czasem jednak organizacja dużego wesela na kilkadziesiąt lub więcej osób nie jest możliwa. Dzieje się tak wtedy, gdy:

 

  • sytuacja rodzinna jest trudna,
  • para chce się cieszyć wydarzeniem tylko w gronie bliskich i przyjaciół,
  • łączą się ze sobą niewielkie rodziny,
  • wesele ma niestandardowy przebieg i charakter,
  • środki na organizację imprezy są zbyt małe,
  • duże sale weselne nie są dostępne.

 

Jak oszacować liczbę weselników?

 

Oczywiście kwestia oszacowania liczby gości jest indywidualna i zależy od wielu różnych czynników, ale warto pamiętać o obowiązujących zasadach. Po pierwsze, rodzice, dziadkowie i rodzeństwo, to obowiązkowi (z wyjątkiem sytuacji rodzinnych) goście. Do tego dochodzą świadkowie, kierowca, kamerzysta, fotograf. Jeśli Para Młoda nie chce lub nie może zaprosić kuzynów i dalszych członków rodziny, to jest to około 20 – 25 osób. Z taką liczbą osób można już zorganizować kameralne wesele. Oczywiście przy doborze gości istotne są też kwestie grzecznościowe. Jeśli np. nasz przyjaciel zaprosił nas na swój ślub i wesele, warto zrewanżować się tym samym. A to de facto oznacza miejsce dla niego, osoby towarzyszącej i ewentualnych dzieci.

 

Jak zredukować koszty weselne?

 

Coraz więcej par wybiera kameralne sale weselne. Trend ten wynika głównie z chęci poniesienia mniejszych kosztów. Jednakże ograniczenie liczby gości, to niejedyny sposób na obniżenie kosztów ślubu i wesela. Para Młoda, może zorganizować krótsze, kameralne wesele (nie wszyscy lubią się bawić do „białego rana”), a także ograniczyć liczbę atrakcji. Nadal tańszym rozwiązaniem jest wynajęcie DJ-a niż całego zespołu. Poza tym można zrezygnować ze zdjęć i nagrań w trakcie wesela, upamiętniając jedynie sam ślub. Dzięki temu unikniemy sytuacji zarejestrowania na nagraniu czyjegoś krępującego zachowania.

 

Reasumując, zarówno małe, jak i duże wesele mają swój niepowtarzalny urok. Wybór konkretnej formy jest jedną z pierwszych decyzji, którą powinni podjąć sami zainteresowani, czyli przyszli małżonkowie.

 

W Bistro 70 możesz zorganizować zarówno skromne przyjęcie weselne, jak i huczne wesele na ponad sto osób. Więcej szczegółów: https://bistro70.pl/sale-weselne-pszczyna/.

WIĘCEJ
WPISÓW

Wesele w Hotelu Styl 70***